سر خط خبرها
حسابداری دانشی است که با بکارگیری آن اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک موسسه،جمع آوری، تجزیه و تحلیل، اندازگیری، ثبت، طبقه بندی، تجمیع، تلخیث و گزارش میشود.

تعریف موسسه:

واحدی است که با نام و هدف معین در مالکیت بخش عمومی یا خصوصی و یا ترکیبی از این دو قرار دارد و به فعالیتهای انتفاعی یا غیر انتفاعی میپردازد و طرف معامله واقع میشود. موسسه را واحد اقتصادی نیز مینمامند.

موسسات در ایران به از لحاظ مالکیت به دسته زیر تقسیم میشوند:

* موسسات بخش عمومی

*موسسات بخش تعاونی

*موسسات بخش خصوصی

سیستم حسابداری:

سیستمی است که اطلاعات مالی مورد نیاز را برای تصمیم گیریهای آگاهانه فراهم می آورد و شامل کارکنان، انواع فرمها، روشها و وسایل و تجهیزات پردازش اطلاعات است.

عملکرد عمده سیستم حسابداری به صورت زیر میباشد

ورودی------------پردازش---------------خروجی

کد خبر: 11928
تاریخ انتشار: 17:26:00 ,سه شنبه, 24 بهمن 1396

عریف روش حسابداری:

روش حسابداری مشخص کننده این است که چه اقداماتی، توسط چه کسی، در چه موقعی، به چه ترتیبی و با کدام وسیله باید انجام شود و مجموعه اقداماتی که در اجری یک کار معین بطور پیاپی باید صورت گیرد چیست و چه ترتیبی دارد.

خروجی یا محصول یک سیستم حسابداری:

خروجی یا محصول یک سیستم حسابداری گزارش مالی است که به دو گروه گزارشهای درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم میشوند.

گزارشهای درون سازمانی:

به طور مستمر، به شکلی تفصیلی و در زمان کوتاه، گاه روزانه تهیه میشود. و در داخل موسسه جریان میابند و معمولا به غیر از موارد خاص ومعین در اختیار اشخاصی که خارج از موسسه میباشند گذارده نمیشود. مانند گزارش فروش روزانه یا هفتگی، ریز موجودیها و ...

گزارشهای برون سازمانی:

معمولا در پایان سال و یا در مقاطع زمانی مشخص تهیه میشود مانند صورتهای مالی و یا گزارشهای مالی خاص و بیشتر جهت دسترس اشخاص ذی حق،ذی نفع و دی علاقه جهت سرمایه گذاری و داد و ستد تهیه میشود.

اصول عمومی حسابداری:

اصل بهای تمام شده

اصل تحقق درآمد

اصل مقابله هزینه ها با درآمد

اصل افشا

معادله حسابداری :

دارایی= بدهی +سرمایه

تعریف دارایی:

اموال، مطالبات و سایر منابع متعلق به یک موسسه که در نتیجه معاملات، عملیات مالی یا سایر رویدادها ایجاد شده و قابل تقویم به پول و دارای منافع آتی است دارایی نامیده میشود .

انواع حساب دارایی:

1)وجوه نقد

2)مطالبات (بدهکاران، اسناد دریافتنی)

3)موجودی های جنسی(موجودی کالا، موجودی مواد، موجودی ملزومات)

4)دارایی ثابت (اثاثه، ابزار و وسایل کار، وسایل نقلیه)

تعریف بدهی:

تعهداتی که یک موسسه در مقابل اشخاص و موسسات دیگر دارد و از معاملات و رویدادهای گذشتهناشی شده اند و باید از طریق پول، تحویل کالا، انجام دادن خدمت و یا انتقال دادن سایر اقلام دارایی تسویه شوند بدهی نامیده میشود.

انواع حساب بدهی:

1)بستانکاران

2)اسناد پرداختنی

3)وام

تعریف سرمایه:

حق مالی صاحب یا صاحبان سرمایه یک موسسه نسبت به دارایی های آن سرمایه نامیده میشود و در هر زمان از کسر کردن بدهی های یک موسسه از کل دارایی های آن بدست می آید.

تعریف درآمد:

بهای کالای فروش رفته، خدمات انجام شده برای مشتریان و عواید سایر فعالیتهای عادی یک موسسه در یک دوره مالی که به تحصیل وجه نقد، افزایش سایر دارایی ها و یا کاهش بدهی های آن منجر شود در آمد نامیده میشود.

تعریف هزینه:

موسسات برای انجام فعالیتهای مربوط به کسب درآمد مخارجی نظیر خرید مواد و کالا، پرداخت حقوق و دستمزد، اجاره آب و برق و غیره که موجب خروج وجه نقد و کاهش سایر دارایی ها و یا افزایش بدهی های موسسه شود و کلیه خدمات مورد استفاده برای تحصیل درآمد در یک دوره مالی را هزینه مینامند.

تعریف سود:

مازاد درآمد کسب شده بر هزینه های واقع شده در یک دوره مالی سود نامیده میشود.

هزینه _ درآمد = سود

تعریف زیان:

چنانچه هزینه های واقع شده در یکدوره مالی بیش از درآمد کسب شده باشد موسسه زیان کرده است.

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: