مختصر و مفید

راهنمایی و مشاوره برای استانداردهای حسابرسی که در تاریخ 15 دسامبر 2006 و بعد از آن تأثیر دارند.
این متن دومین مقاله ای است که در مورد شرایط لازم برای مشاوره جدید از بخش استانداردهای حسابرسی ( ASB ) منتشر می شود . اولین مقاله در مورد فرایند ارزیابی خطرات و کنترل های لازم در مورد مفهوم خطر اظهارات نادرست فرد توضیح و بحث داده شد . این مقاله در مورد چگونگی پاسخ حسابرسی به احتمال خطر اظهارات نادرست فرد در طراحی و انجام مراحل حسابرسی بحث و گفتگو می کند .

 

کد خبر: 136746
تاریخ انتشار: 08:21:56 ,سه شنبه, 8 اسفند 1396

در اینجا هشت نوع استاندارد فهرست شده است تا کمکی برای حسابرسان باشد و مراحل حسابرسی را ( طبق آن ) طراحی و اجرا کنند . این مقاله خطرات ارزیابی شده را مورد بررسی قرار می دهد بنابراین پاسخ حسابرس به خطرات حسابرسی طراحی و سرپرستی و کنترل حسابرسی را آسان می کند .
همانطور که استانداردهای جدید نشان می دهند " حسابرسان باید احتمال خطر و اشتباه حسابرسی را در نظر بگیرند و به طور کلی سطحی مادی برای صورت حساب های مالی تعیین کنند " همچنین حسابرسان " نباید درکی اساسی از شء و محیط آن که شامل کنترل درونی آن می باشد ، بدست آورد تا احتمال خطر اظهارات نادرست را ارزیابی نماید " .
طراحی مراحل بعدی حسابرسی
زمانی که احتمال خطر اظهارات ناردست برای صورت های اصلی ، معامله ها مورد ارزیابی قرار گرفت و افشا شد ، حسابرس باید برنامه ی حسابرسی ای ایجاد نماید که در آن بنواند مراحل حسابرسی را مستند نماید و زمانیکه چنین کاری را انجام داد از وی انتظار می رود تا احتمال خطر حسابرسی را به سطح قابل توجهی کاهش دهد . زمانی که حسابرس در حال ارزیابی خطرات احتمالی وطراحی و اجرای کنترل های درونی است ، وی باید تمام پاسخ های کلی را تعیین کند به طوری که اظهارات نادرست را در صورت حساب های مالی در نظر گیرد و برنامه های حسابرسی پاسخگوی خطرات تعیین شده باشد . کاربرد یک برنامه حسابرسی استاندارد در تمام تعهد ها بطور کلی جوابگوی خطرات احتمالی اظهارات نادرست نخواهد بود و تحت استانداردهای جدید پاسخ مناسبی نیست .
چون حسابرس باید رابطه ی بین خطرات و کنترل ها را مستند کند و از طریق مطالبه به حسابرسی بیشتری نیاز دارد ، برنامه حسابرسی باید خطرات  احتمالی اظهارات نادرست را در سطح حق طلب ( مطالبه ) نیز در نظر گیرد . حسابرس باید مراحل حسابرسی را طوری طراحی کند که فرد به سطح بالایی ازاطمینان برسد که صورت حساب های مالی عادی از اظهارات نادرست هستند.
به عنوان مثال حسابرسی خطری ( اشتباهی ) جزئی در مورد قیمت گذاری تشخیص می دهد و شرکت این اشتباه را از طریق دو فرآیند کنترل می کند :
یکی کنترلی که طبق تجزیه و تحلیل ماهانه از میزان گردش کالاهای فهرست شده صورت می گیرد و دیگری که بالا و پایین رفتن قیمت ها را در بازار کنترل می کند . بعلاوه شرکت فهرستی از کالاها تهیه می کند تا از صحت ثبت و ضبط فهرست های قبلی اطمینان حاصل کند . در این اوضاع و شراسط حسابرس باید احتمال اظهارات نادرست در پایین در نظر گیرد . چنانچه کنترل های مشتری بررسی شود و مؤثر تلقی شود ، حسابرس ممکن است فقط به طراحی سطح کمی از هزینه های پایین و فهرستی از کالاهای خاص نیاز دارد که داری هزینه های با تغییرات زیاد هستند . این امر ممکن است برای جلب رضایت حسابرس کافی باشد که احتمال اظهارات نادرست صورت حسابهای مالی برای این طلب پایین است .
بررسی کنترل های داخلی
به منظور اطمینان از کنترل های داخلی شرکت ، حسابرس باید این کنترل ها را بررسی کند ولی فقط بعد از ارزیابی مؤثر بدن طرح حسابرسی امکان پذیر است ، در غیر اینصورت دلیلی برای بررسی آن وجود ندارد . چنانچه استراتژی حسابرس بر این است که بر کنترل ( سرپرست ) اطمینان می کند ، مؤثر بودن عملکرد آن از طریق مناسب بودن سطح بررسی ارزیابی می شود . اطمینان حسابرس نسبت به سرپرست زنجیره ای از " اطمینان نداشتن "  به "اطمینان بالا داشتن  " است ( برای مثال طراحی ممکن است غیر مؤثر باشد یا هیچ کنترل و سرپرستی برای آن وجود نداشته باشد ).
اصول اولیه بررسی کنترل ها ( سرپرست ها ) در بخش اخیر AU319  تغییر نکرده است .
کنترل های خودکار را میتوان یک بار یا چند بار بررسی کرد تابه نتیجه رسطید که آن  ها در کل دوره به طور مؤثر عمل کرده اند و این زمانی  است که کنترل های کلی فناوری اطلاعات به عنوان امری مؤثر تلقی شده اند .
کنترل های دستی باید کل دوره بررسی را در برگیرد . بررسی و نظارت باید به گونه ای باشد تا پاسخگوی سطح قابل قبولی از اطمینان باشد .
حسابرسان باید زمانی کنترل ها را بررسی کنند که شواهد کافی در دست نیست مانند زمانیکه بازار تجارت در خرید یا فروش خود از IT  ، معاملات اینترنت یا EDI استفاده می کند و سیستم های سند های خاصی برای حمایت از این معاملات ایجاد نمی کند .
مدارک و شواهدی از حسابرسی های پیشین
زمانی که کنترل و سرپرستی مورد بررسی قرار می گیرند ، استانداردهای جدید مشخص می شود و سایرمدارک از حسابرسی قبلی ممکن است در تعهد جاری مورد استفاده قرار گیرد . از نظر یک حسابرس که به آن مدرک و سند اطمینان دارد ، سند حسابرسی و موضوعات مرتبط با آن نباید به طور کلی تغیر کند . حسابرس تأکید می کند تغییرات از طریق بررسی سالانه رخ نداده است و انجام مرحله دیگر مانند بازدید، مشاهده  یا بررسی چند سند به منظور تأیید سند مؤثر واقع می شود . به هر حال کنترل ها باید حداقل هر سه سال دوباره مورد بررسی قرار گیرند حتی زمانی که هیچ تغییر قابل محسوسی در آن ها مشاهده نمی شود . تحلیل گران به تنهایی برای ایجاد اطمینان مورد نظر کافی نیستند .
یک مورد استثنایی برای این امر موجود است که در مورد اشتباهات  و خطرات مهم است ، به طور کلی یک یا چند اشتباه مهم در اکثر تعهدات و معامله های حسابرسی یافت می شود . اطمینان از کنترل تعهدات قبلی را نمی توان در تعهدات جدید در نظر گرفت . کنترل ها نیاز به بررسی سالانه دارند تا از آنها اطمینان حاصل شود .

 

برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: