سر خط خبرها
مختصر و مفید

راهنمایی و مشاوره برای استانداردهای حسابرسی که در تاریخ 15 دسامبر 2006 و بعد از آن تأثیر دارند.
این متن دومین مقاله ای است که در مورد شرایط لازم برای مشاوره جدید از بخش استانداردهای حسابرسی ( ASB ) منتشر می شود . اولین مقاله در مورد فرایند ارزیابی خطرات و کنترل های لازم در مورد مفهوم خطر اظهارات نادرست فرد توضیح و بحث داده شد . این مقاله در مورد چگونگی پاسخ حسابرسی به احتمال خطر اظهارات نادرست فرد در طراحی و انجام مراحل حسابرسی بحث و گفتگو می کند .

 

کد خبر: 136746
تاریخ انتشار: 08:21:56 ,سه شنبه, 8 اسفند 1396

در اینجا هشت نوع استاندارد فهرست شده است تا کمکی برای حسابرسان باشد و مراحل حسابرسی را ( طبق آن ) طراحی و اجرا کنند . این مقاله خطرات ارزیابی شده را مورد بررسی قرار می دهد بنابراین پاسخ حسابرس به خطرات حسابرسی طراحی و سرپرستی و کنترل حسابرسی را آسان می کند .
همانطور که استانداردهای جدید نشان می دهند " حسابرسان باید احتمال خطر و اشتباه حسابرسی را در نظر بگیرند و به طور کلی سطحی مادی برای صورت حساب های مالی تعیین کنند " همچنین حسابرسان " نباید درکی اساسی از شء و محیط آن که شامل کنترل درونی آن می باشد ، بدست آورد تا احتمال خطر اظهارات نادرست را ارزیابی نماید " .
طراحی مراحل بعدی حسابرسی
زمانی که احتمال خطر اظهارات ناردست برای صورت های اصلی ، معامله ها مورد ارزیابی قرار گرفت و افشا شد ، حسابرس باید برنامه ی حسابرسی ای ایجاد نماید که در آن بنواند مراحل حسابرسی را مستند نماید و زمانیکه چنین کاری را انجام داد از وی انتظار می رود تا احتمال خطر حسابرسی را به سطح قابل توجهی کاهش دهد . زمانی که حسابرس در حال ارزیابی خطرات احتمالی وطراحی و اجرای کنترل های درونی است ، وی باید تمام پاسخ های کلی را تعیین کند به طوری که اظهارات نادرست را در صورت حساب های مالی در نظر گیرد و برنامه های حسابرسی پاسخگوی خطرات تعیین شده باشد . کاربرد یک برنامه حسابرسی استاندارد در تمام تعهد ها بطور کلی جوابگوی خطرات احتمالی اظهارات نادرست نخواهد بود و تحت استانداردهای جدید پاسخ مناسبی نیست .
چون حسابرس باید رابطه ی بین خطرات و کنترل ها را مستند کند و از طریق مطالبه به حسابرسی بیشتری نیاز دارد ، برنامه حسابرسی باید خطرات  احتمالی اظهارات نادرست را در سطح حق طلب ( مطالبه ) نیز در نظر گیرد . حسابرس باید مراحل حسابرسی را طوری طراحی کند که فرد به سطح بالایی ازاطمینان برسد که صورت حساب های مالی عادی از اظهارات نادرست هستند.
به عنوان مثال حسابرسی خطری ( اشتباهی ) جزئی در مورد قیمت گذاری تشخیص می دهد و شرکت این اشتباه را از طریق دو فرآیند کنترل می کند :
یکی کنترلی که طبق تجزیه و تحلیل ماهانه از میزان گردش کالاهای فهرست شده صورت می گیرد و دیگری که بالا و پایین رفتن قیمت ها را در بازار کنترل می کند . بعلاوه شرکت فهرستی از کالاها تهیه می کند تا از صحت ثبت و ضبط فهرست های قبلی اطمینان حاصل کند . در این اوضاع و شراسط حسابرس باید احتمال اظهارات نادرست در پایین در نظر گیرد . چنانچه کنترل های مشتری بررسی شود و مؤثر تلقی شود ، حسابرس ممکن است فقط به طراحی سطح کمی از هزینه های پایین و فهرستی از کالاهای خاص نیاز دارد که داری هزینه های با تغییرات زیاد هستند . این امر ممکن است برای جلب رضایت حسابرس کافی باشد که احتمال اظهارات نادرست صورت حسابهای مالی برای این طلب پایین است .
بررسی کنترل های داخلی
به منظور اطمینان از کنترل های داخلی شرکت ، حسابرس باید این کنترل ها را بررسی کند ولی فقط بعد از ارزیابی مؤثر بدن طرح حسابرسی امکان پذیر است ، در غیر اینصورت دلیلی برای بررسی آن وجود ندارد . چنانچه استراتژی حسابرس بر این است که بر کنترل ( سرپرست ) اطمینان می کند ، مؤثر بودن عملکرد آن از طریق مناسب بودن سطح بررسی ارزیابی می شود . اطمینان حسابرس نسبت به سرپرست زنجیره ای از " اطمینان نداشتن "  به "اطمینان بالا داشتن  " است ( برای مثال طراحی ممکن است غیر مؤثر باشد یا هیچ کنترل و سرپرستی برای آن وجود نداشته باشد ).
اصول اولیه بررسی کنترل ها ( سرپرست ها ) در بخش اخیر AU319  تغییر نکرده است .
کنترل های خودکار را میتوان یک بار یا چند بار بررسی کرد تابه نتیجه رسطید که آن  ها در کل دوره به طور مؤثر عمل کرده اند و این زمانی  است که کنترل های کلی فناوری اطلاعات به عنوان امری مؤثر تلقی شده اند .
کنترل های دستی باید کل دوره بررسی را در برگیرد . بررسی و نظارت باید به گونه ای باشد تا پاسخگوی سطح قابل قبولی از اطمینان باشد .
حسابرسان باید زمانی کنترل ها را بررسی کنند که شواهد کافی در دست نیست مانند زمانیکه بازار تجارت در خرید یا فروش خود از IT  ، معاملات اینترنت یا EDI استفاده می کند و سیستم های سند های خاصی برای حمایت از این معاملات ایجاد نمی کند .
مدارک و شواهدی از حسابرسی های پیشین
زمانی که کنترل و سرپرستی مورد بررسی قرار می گیرند ، استانداردهای جدید مشخص می شود و سایرمدارک از حسابرسی قبلی ممکن است در تعهد جاری مورد استفاده قرار گیرد . از نظر یک حسابرس که به آن مدرک و سند اطمینان دارد ، سند حسابرسی و موضوعات مرتبط با آن نباید به طور کلی تغیر کند . حسابرس تأکید می کند تغییرات از طریق بررسی سالانه رخ نداده است و انجام مرحله دیگر مانند بازدید، مشاهده  یا بررسی چند سند به منظور تأیید سند مؤثر واقع می شود . به هر حال کنترل ها باید حداقل هر سه سال دوباره مورد بررسی قرار گیرند حتی زمانی که هیچ تغییر قابل محسوسی در آن ها مشاهده نمی شود . تحلیل گران به تنهایی برای ایجاد اطمینان مورد نظر کافی نیستند .
یک مورد استثنایی برای این امر موجود است که در مورد اشتباهات  و خطرات مهم است ، به طور کلی یک یا چند اشتباه مهم در اکثر تعهدات و معامله های حسابرسی یافت می شود . اطمینان از کنترل تعهدات قبلی را نمی توان در تعهدات جدید در نظر گرفت . کنترل ها نیاز به بررسی سالانه دارند تا از آنها اطمینان حاصل شود .

 

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: