سر خط خبرها
استیفن آدام زف (Stephen Addam Zeff) مورخ، معلم و سخنران سرشناس بین‌المللی است. بینش و مشاهدات عمیق و نافذ این معلم و محقق، چشم‌انداز ما از حسابداری را در دو زمینه ملی و جهانی گسترش بخشیده و فهم ما از موضوعات مرتبط با حسابداری انتقادی را روشن ساخته است. او در سال 1933 در شیکاگو (Chicago) به دنیا آمد، پدرش مؤسس و رئیس یک آژانس کوچک تبلیغات صنعتی بود. او درباره پدرش می‌گوید: "مردی بسیار خلاق و سخنرانی بس توانمند بود" و مادرش: " شنونده‌ای بسیار عالی"، و او این دو خصلت را که مهارتهای ضروری برای معلم و سخنران‌شدن هستند از آنها دریافت کرد. 
کد خبر: 40044
تاریخ انتشار: 17:26:00 ,سه شنبه, 24 بهمن 1396
استیفن دیپلم متوسطه خود را در سال 1951 از دبیرستان هایـلندپارک (Highland Park) گرفت و به عنوان کتابخوان‌ترین دانشجوی پسر از سوی همکلاسیهایش انتخاب شد.
زف پس از دیپلم وارد دانشگاه کلورادو (Colorado) شد و فوق‌لیسانس خود را در حسابداری دریافت کرد. انتخاب او حاصل تأثیر مطلوبی بود که درس دفترداری در دبیرستان بر او بر جای گذاشته بود. وی در تمام چهار سال تحصیل، در روزنامه دانشجویی کلورادو دیلی (Colorado Daily) فعالیت میکرد و در سال آخر سردبیر و مدیر آن روزنامه شد. نمرات او در دانشگاه خوب بود ولی تا زمانی که با ویلتون دی آندرسون (Wilton D. Anderson) (کسی که در واحدهای حسابــداری پیشرفته با او به بحث مــی‌پرداخت) و رابـرت اس ویزلــی (Rabert S.Wasley) (که علاقه او را به تدریس برانگیخت) آشنا نشد، دانشجوی برجسته‌ای محسوب نمی‌شد. یک سمینار دانشجویی درباره «ارتباطات نیروی کار1» که توسط دالاس ال جونز (Dallas L. Jones) ارائه شد، هم موضوع پایان‌نامه افتخاری او بود که توسط جونز راهنمایی شد و هم تز فوق‌لیسانس او. 
ویزلی او را متقاعد کرد پس از فارغ‌التحصیلی در 1955 در دانشگاه کلورادو باقی بماند تا به‌عنوان مربی میزان علاقه‌اش به آموزش را آزمون کند و همچنین فوق‌لیسانس خود را در رشته مدیریت با گرایش حسابداری دریافت کند. این تجربه او را به انتخاب زندگی معلمی و دریافت دکتری رهنمون شد.
برای دوره دکتری، مشاوران حسابداری او در کلورادو، دانشگاه ایلینویز (Illinois) یا اوهایو (Ohio) را به او پیشنهاد دادند اما دالاس جونز که خود قصد رفتن به دانشگاه میشیگان را داشت او را نیز برای دوره دکتری به میشیگان برد. دوره دکتری او در 1957 با واحدهای درسی که توسط پیتن (Paton) و اسکلاتر (Schlatter) تدریس می‌شد شروع شد و اگر چه به‌شدت به هر دو رشته حسابداری و مدیریت علاقه‌مند بود ولی حسابداری را انتخاب کرد. 
علاوه بر آموزش دروس حسابداری در طـی دوران تحصیـل او به هرب میلر (Herb Miller) در اصلاح کتاب حسابداری میانه و پیشرفته‌اش نیز کمک کرد و همچنین به‌عنوان کمک محقق در دفتر ارتباطات صنعتی دانشگاه میشیگان نیز فعالیت داشت. خوانندگان اصلی پایان‌نامه دکتری او با عنوان «یک آزمون انتقادی از فرض بدیهی تشخیص موقعیت2 در حسابداری با توجه خاص به شکلگیری تاریخی آن» میلر و اسکلاتر بودند. در سال 1960 زف فوق لیسانس و دو سال بعد دکتری خود را از میشیگان دریافت کرد.
او در سال 1961،  به هیئت علــمی حسابداری دانشگاه تولین (Tulane) پیوست و 17 سال در آنجا ماند. رتبه دانشیاری را طی دو سال و استاد تمام را سه سال بعد دریافت کرد. در 1977صاحب کرسی استادی حسابداری دبلیو آر ایربی (W. R. Irby) گردیـد. 
در سال 1978 زف به دانشگــاه رایس رفـت و تا امـروز در آنجا مشغـول تدریــس بوده و صاحـــب کرسی استــادی حسابــداری هـربرت اس آئـوتـری (Herbert S.Autrey) است.
در 1962 وی بلافاصله پس از دریافت مدرک دکتری خود و به توصیه یکی از استادان میشیگان سردبیر بخش بررسی کتاب در نشریه اکانتینگ ریویو (Accounting Review) شد و به‌مدت چهار سال این سمت را داشت. بخش بررسی کتاب در آن زمان یک بخش اصلی بود و بیش از 50 بررسی را طی سال منتشر میکرد و این آغاز رکورد همکاری درازمدت و برجسته او با انجمن حسابداری امریکا (AAA) بود. 
او به‌عنوان اولین مدیر آموزش (71-1969)، سردبیر اکانتیگ ریویو برای سه دوره (82-1977) و رئیس انجمن در سالهای 86-1985 فعالیت داشته است و در سال 1974 سرپرست کمیته سازماندهی همایش‌ سالانه انجمن حسابداری امریکا در نیو اورلئان (New Orleans) شد. آدام زف به علاوه در کمیته‌های متعددی نیز در انجمن حسابداری امریکا عضو بوده یا بر آنها ریاست کرده است. شاید تصور این که یک استاد دانشگاه آنقدر وقت برای این انجمن بگذارد و بیشترین شناخت را از آن داشته باشد مشکل به نظر برسد، اما گویی او ساخته شده بود برای انجمن؛ به‌گونه‌ای که در گرامیداشت پنجاهمین سالگرد انجمن زف برای نوشتن تاریخچه آن انتخاب شد. 
مقالات سردبیری خیلی بیشتر از کار او برای اکانتینگ ریویو ارزش داشت و در واقع منعکسکننده علائق تحقیقی او در حسابداری (از تاریخ گرفته تا حسابداری بین‌الملل و سیاستگذاری3 در حسابداری) را به نمایش می‌گذاشت. در 1968 با حمایت جامعه حسابداران رسمی امریکا (AICPA) و نهاد توسعه بین‌الملل امریکا، او خبرنامه حسابداری را به زبان اسپانیایی برای کل امریکا در 20,000 نسخه چاپ کرد و به ترویج ارتباط میان حرفه و دانشگاهیان در امریکای لاتین، اسپانیا و پرتغال پرداخت. زف تا سال 1971 که خبرنامه  به بخش بین‌الملل انجمن حسابداری امریکا منتقل شد (و هنوز هم این خبرنامه را منتشر می‌کند) سردبیری آنرا به عهده داشت. 
زف در طول عمرش در بیش از 30 هیئت تحریریه علمی و تحقیقی در اطراف جهان فعالیت داشته است که در 22 تای آنها هنوز حضور فعال دارد.
درگیـری فعال او در حسابــداری بین‌الملل با انتخابـش به عنوان سخنران آرتور اندرسـن (Arthur Andersen) در سال1970 در دانشگاه ادینبورو (Edinburgh) در اسکاتلند شروع شد. او یک مطالعه تطبیقی از فرایند استانداردگذاری حسابداری در ایالات متحد امریکا، کانادا، اسکاتلند، انگلستان و مکزیک انجام داد که در نوع خودش اولین بود. بر مبنای مصاحبه‌های گسترده‌ای که در هر پنج کشور انجام شد، سخنرانی او در سال 1972 به عنوان رساله‌ای با نام «اصول حسابداری خارجی در پنج کشور: تاریخچه و تحلیل روند» منتشر شد. این رساله اولین جایزه هورگلس (Hourglass) فرهنگستان مورخان حسابداری را دریافت کرد و هدایتکننده نوشته‌ها و سخنرانیهای بعدی او بر روی موضوعات حسابداری بین‌الملل و ملی شد؛ از جمله، معروفترین آنها با عنوان «منشأ نتایج اقتصادی4» در 1978 منتشر شد. زف با در نظر گرفتن نوشته‌هایش در رابطه با تئوری حسابداری و سایر موضوعات در کل، بیش از 20 کتاب و رساله تألیف کرده است؛ از جمله این اواخر انتشار زندگینامه هتفیلد (Hatfield) که موجب دریافت دومین جایزه هورگلس شد.وی بیش از 30 مقاله در مجلات تحقیقاتی و بیش از 150 مقاله در سایر مجلات و بررسی‌های کتاب و سرمقاله‌ها به چاپ رسانده است. 
زف 11 سال به عنوان مشاور تحقیق بین‌الملل انستیتوی حسابداران رسمی اسکاتلند فعالیت داشته است (پستی که صرفاً خاص او ایجاد شد). جدول سخنرانی‌هایش در سطح جهان در بیش از 30 سال شامل 500 سخنرانی و سمینار برای دانشجویان، استادان و افراد حرفه می‌باشد که بیش از 380 مورد آن خارج از ایالات متحد امریکا انجام شده است. در 1977 او به عنوان سخنران بین‌الملل ممتاز توسط انجمن حسابداری امریکا انتخاب شد و طی گشت دو ماهه‌اش در 8 کشور امریکای لاتین تمام این سخنرانیها را به زبان اسپانیایی ارائه کرد. این سفیر حسابداری طی سه دهه اخیر، استانداردها و بینش حسابداری را به 55 کشور خارج از امریکا منتقل کرده است.
سخنرانیها و نوشته‌های زف بارها تجدید چاپ و بارها جوایز ملی دریافت کرده‌اند. او 12 جایزه برای کیفیت تدریس از دانشگاههای رایس و تولان به دست آورد. همچنین جایزه مربی برجسته انجمن حسابداری امریکا (1988) و جایزه مربی حسابداری برجسته بین‌المللی در 1999 توسط بخش حسابداری بین‌الملل انجمن حسابداری امریکا نیز به او اهدا شده است. از مشارکتهای او توسط جامعه حسابداران رسمی تگزاس و نهادهای دانشگاهی و حرفه‌ای کشورهای خارج از امریکا قدردانی شده است؛ از جمله امریکای لاتین، انگلستان، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و فنلاند. در 1990 نیز یک دکترای افتخاری از دانشکده اقتصاد و امور اداری فنلاند دریافت کرده است.
این دانشگاهی پر انرژی هفته‌ای دوبار اسکواچ بازی می‌کند و علاقه وافری به ورزش و اپرا دارد. وی هفتادمین عضو تالار مشاهیر حسابداری است که در سال 2002 از سوی این تالار انتخاب شده است.
استیفن آدام زف دانشگاهی سرشناسی است که نقش رهبری در توسعه حوزه‌هایی مانند تاریخ حسابداری، حسابداری بین‌المللی، آموزش حسابداری و حرفه‌گرایی در حسابداری داشته است. کارهای او پنج دهه به طول انجامیده است. او دکتری خود را از دانشگاه میشیگان (Michigan) در 1962 دریافت کرده است و در حال حاضر دارای کرسی استادی حسابدار هربرت اس اوتری در دانشگاه رایس است. او دارای سوابق آموزشی و تجربه‌های تحقیقاتی در سرتاسر جهان بوده و دریافتکننده جوایز آموزشی زیادی است. استیفن آدام زف رئیس انجمن حسابداران امریکا از 1985 تا 1986 و از 1989 عضو عمومی کمیته برنامه‌ریزی هیئت استانداردهای حسابرسی انجمن حسابداری رسمی امریکا بوده است.
در سال 1964 زف و تـومـاس اف کلر (Thomas F. Keller) کتابی آموزشی برای استفاده در کلاسهای میانه و سایر کلاسهای تئوری حسابداری تألیف کردند. هدف کتاب این بود که به دانشجویان نشان‌دهند که رشته انتخابی آنها خالی از مجادله و اختلاف‌نظر نیست. آنها برای هر بخش یک مقدمه و یک کتاب‌شناسی در آخر هر بخش و یک بیوگرافی خلاصه از نویسنده هر موضوع تدارک دیدند. خواندنیهای انتخاب شده شامل اختلاف‌نظرهای حسابداری مانند تخصیص مالیات بر درامد5 و اعتبار سرمایه‌گذاری6 و غیره بود که توسط نویسـندگانی چون دکتر اسکات (Scott)، جورج اولیـور مـی (George Oliver May) و ویلیام آندرو پتین تالیف شدند. این کتاب یک منبع عالی برای حسابداران کلاسیک محسوب می‌شود.
زف ریاست کمیته تاریخ حسابداری در انجمن حسابداری امریکا را در سال1970 به عهده داشت و نویسنده پیشنویس گزارش آن بود که هم بر دنباله‌های عقلانی و هم سودجویانه تاریخ حسابداری تاکید داشت. گزارش او برای تحقیق جامع تاریخدانان اقتصاد و تجارت مورد استفاده قرار گرفت و کمیته به فقدان تاریخ حسابداری از تحقیقات اولیه برای شناخت دلایل انجام رویه‌های حسابداری اشاره کرد. همچنین اظهار تأسف و اندوه برای آموزش «زورمندانه» قوانین جاری بدون هیچ پشتوانه تاریخی و فراخوان برای مجادله و بحث بر روی تاریخ حسابداران نیز مورد اشاره قرار گرفته بود.
زف در مطالعه تطبیقی که از قانونگذاری حسابداری در پنج کشور انگلستان، اسکاتلند، مکزیک، ایالات متحد امریکا و کانادا انجام داد، بیان کرد: "مشخصه تحقیق او  غوطه‌وری در اطلاعات و مردم هر کشور بوده است.” در این کتاب او تاکید کرد که تفاوتهای فلسفی و محیطی اجتناب‌ناپذیر میان ملل بر حسابداری آنها تاثیر دارد. او همچنین اشاره کرد که در حسابداری سنت تحقیق وجود ندارد و باید طرح درازمدتی برای آن تدارک دید. این کتاب یک منبع عالی برای مطالعه تاریخ حسابداری این کشورها و مقایسه میان ‌آنها محسوب می‌شود.
زف بار دیـگر جستجــوگرایانه بودن نوع تحـقـیقاتش را سال 1982 در مقاله‌ای که در رابطه با کنت مک‌نیل (Kenneth Mac Neal) نویسنده حقیقت در حسابداری7 (1939) نوشت، اثبات کرد.
زف به آلبوم بریده جراید مک نیل دسترسی پیدا نمود و مقالات هتفیلد در دانشکده کالیفرنیا در برکلی را نیز بررسـی کرد (همان‌طور که هتفیلد با مک‌نیل مقـایـسه شده بود). او با  کوپـر (Cooper) همــوطن کهـلر (Kohler) سردبیــر چنـدیــن ســاله اکانـتیـنگ ریـویـو بـرای تعیین اینکه چرا کتاب  مک‌نیل در اکانتینگ ریویو بررسی نشده است مصاحبه کرد که این نوعی از تحقیق اساسی مورد بحث در گزارش کمیته تاریخ حسابداری است.
زف در ماه مه 1987 جنبه شخصیتی تاریخ حسابداری را با مقاله‌ای حاوی زندگینامه خلاصه‌ای از 14 حسابدار پیشرو در ویژه‌نامه صدمین سالگرد ژورنال آو اکانتنسی (Journal of Accountancy) منتشر و هر کدام از این 14 نفر را در محیط حسابداری زمان خودشان معرفی کرد، طوری که خواننده می‌توانست هم با شخصیت و هم نقش آنها در حسابداری آشنا شود. گستره  زمانی این زندگینامه از اسپراگ (Sprague) دهه 1882 تا اسپاچک (Spacek) اوایل دهه 1970 را دربر می‌گرفت.
زف مدتی طولانی مدافع انتقال تاریخ برگزاری آزمون حسابداران رسمی به اواخر ژوئیه یا اوایل اوت (ماههای هفتم و هشتم سال) بوده است تا تداخل کمتری با برنامه‌های درسی حسابداری داشته باشد. اگرچه این اتفاق نیفتاد ولی او به‌عنوان یک پیشرو در مقابله با امتحانات همه جانبه حسابداران رسمی  موفق شد. زف در 1989 مدرسان حسابداری را برای پذیرش منظری تاریخی در حوزه آموزشی خود فراخواند تا دانشجویان قادر به تعیین بهتر درستی رویه‌های جاری حسابداری باشند. او همچنان منتقد نویسندگان کتابها‌ی درسی حسابداران است (به خصوص نویسندگانی که کپی‌برداری می‌کنند).
با در نظر گرفتن عمق و گستره مشارکت، زف را می‌توان همردیف لیتلتون (A.C. Littleton) در سال 2000 دانست
نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: