سر خط خبرها
محمدرضا پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تا پایان اردیبهشت مصوبه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده نهایی و با هماهنگی رئیس مجلس با اولویت در دستور کار صحن قرار می‌گیرد.

کد خبر: 174660
تاریخ انتشار: 17:03:37 ,جمعه, 14 اردیبهشت 1397

حمدرضا پورابراهیمی با اشاره به این که مهمترین قانون تاثیرگذار بر تولید، قانون مالیات بر ارزش افزوده است، گفت: در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری و کمک به فضای تولید در کشور یکی از موضوعاتی که در انتهای سال گذشته در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت موضوع مالیاتها و محور اصلی آن اصلاح مالیات بر ارزش افزوده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، نماینده مردم کرمان تصریح کرد: این نوع مالیات در همه جهان بر این اساس دریافت می‌شود که هر کس بیشتر مصرف می‌کند باید مالیات بیشتری بپردازد اما به دلیل اجرای ناقص این قانون در کشور و نبود زیرساخت‌های مناسب بجای آن که مصرف در کشور هدف‌گذاری شود بخشی از تولید هدف‌گذاری شد.

پورابراهیمی ادامه داد: این باعث شد مالیات بر ارزش افزوده به جای کمک به فضای اقتصادی کلان کشور فعالان اقتصادی را با مشکلات متعددی درگیر کرد، از همین رو پیگیری‌های مجلس منجر به این شد تا در پایان سال ۹۵ دولت لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را به مجلس ارائه کند.

نماینده مردم کرمان درمجلس گفت: در طول بیش از یکسال کار کارشناسی در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی جمع‌بندی آن در ۳۰ محور اساسی با احصاء اصلی‌ترین مشکلات بخش تولید از اتاق‌های اصناف، بازرگانی، تعاون فعالان اقتصادی به انجام رسید که حالا مبنای تصمیم گیری ما در این اصلاحات شد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه این اصلاحات با نظر دولت، اتاق‌ها و دستگاه‌های اجرایی در کمیته مالیاتی جمع بندی شده است که پس از تصویب در صحن اوایل تابستان در مرحله اجرا قرار می گیرد که امیدوارم این قانون کمک زیادی به رونق تولید کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با ابراز امیدواری از این که با نهایی شدن این اصلاحات اقدام مهمی برای سال ۹۷ و در حمایت از تولید صورت گیرد، گفت: کمیسیون اقتصادی در گام دوم و برای نیمه دوم سال ۹۷ اصلاح مالیات بر عملکرد بنگاهها را در دستور کار خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر هدف‌گذاری ما در اقتصاد حمایت از تولید باشد باید مالیات بر عملکرد را کاهش دهیم و در کنار آن مالیات بر مصرف را که همان مالیات بر ارزش افزوده است افزایش دهیم.

پورابراهیمی تصریح کرد: در صورت تصویب اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و ابلاغ آن در سال جاری، نیمه دوم سال ۹۷ را با توافق اولیه‌ای که به دولت کردیم آغاز کمک به فعالیت‌های اقتصادی از محل کاهش مالیات بر عملکرد خواهد بود.

وی گفت: پیشنهاد ما هم در کمیسیون این است که با کاهش ۵ واحد درصدی مالیات بر عملکرد در نیمه دوم سال و در قالب طرح دو فوریتی، میزان آن را از ۲۵ درصد فعلی به ۲۰ درصد برسانیم و این رویکردی است در نظام مالیاتی که از مصرف بیشتر مالیات بگیریم و به تولید بیشتر هم کمک کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: کاهش مالیات بر عملکرد به منزله کمک به تولید است و اجرای قانون مالیات ارزش افزوده به مثابه کمک به افزایش مالیات بر مصرف در اقتصاد و به نوعی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

 

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: