سر خط خبرها
مقایسه ای کوتاه و قابل تامل

مالیات بر مصرف چیست؟ دولت با هدف‌هایی مانند کاهش تقاضا برای مصرف کالا یا خدمت مورد نظر یا تامین بخشی از هزینه‌های خود، وجهی را اضافه بر قیمت کالا یا خدمتی که مصرف کننده به تولیدکننده یا فروشنده کالا می‌پردازد از او می‌ستاند. برای مثال، 20درصد مالیات بر مصرف سیگار یعنی این که به ازای هر 100 ریال پولی که مصرف کننده برای خرید سیگار به فروشنده می‌پردازد،

کد خبر: 172956
تاریخ انتشار: 20:05:50 ,شنبه, 18 فروردین 1397

 20 ریال نیز باید به دولت بدهد.شرط تحقق این گونه وجوه آن است که مصرف کنندگان، کالا یا خدمت مورد نظر را پس از شمول مالیات بر مصرف، کماکان مصرف کنند. در یک حالت فرضی، اگر مردم در واکنش به مالیات وضع شده ،دیگر سیگار نخرند در دریافتی‌های بودجه‌ای سال مورد نظر، هیچ وجهی بابت مالیات بر مصرف سیگار وصول نشده است.

ارزش افزوده به چه معنی است؟

♦️ هر کالایی که در بازار فروخته می‏شود، در فرایند تولید خود، توسط چندین تولیدکننده به تدریج ساخته شده است. به عنوان مثال یک نان ابتدا گندم بوده سپس تبدیل به آرد شده سپس خمیر شده و نهایتاً در تنور پخته و نان شده است. قیمت گندم موجود در هر عدد نان تا قیمت نان فروش رفته در نانوایی در این مراحل به تدریج افزایش یافته است که این افزایش حاصل زحمت تولیدکنندگان مختلف در مراحل مختلف تولید گندم تا فروش نان بوده است. به این ارزش اضافی ایجاد شده از دانه گندم تا نان، «ارزش افزوده» گفته می‏شود.

?فرایند انجام مالیات بر ارزش افزوده چگونه است؟

♦️مقرر می‏دارد واردکنندگان و توزیع‏کنندگان عمده کالاها و خدمات مصرفی، ضمن شناسایی سلسله مراتب تهیه و توزیع کالای خود، در فاکتور فروش کالا به مصرف‏کننده نهایی سه درصد مالیات محاسبه و از مشتری دریافت کنند.

♦️با اجرای این قانون، قانون تجمیع عوارض که از اوایل دهه 80 در کشور اجرا می‏شد ملغی شد.

قانون تجمیع عوارض چیست؟

♦️قانون تجمیع عوارض مقرر می‏کرد هر تولیدکننده ایرانی، چه کسی که ماده اولیه را تولید می-کند چه کسی که کالا یا خدمات نهایی را، 1.5 درصد بابت شهرداری‏ها و 1.5 درصد بابت عوارض سایر نهادهای دولتی به سازمان امور مالیاتی بپردازد. قانون مالیات به ارزش افزوده، پرداخت 1.5 درصد شهرداری‏ها را به حالت قبلی گذاشته و دریافت 1.5 درصد سهم دولت را به عهده فروشنده نهایی قرار داده است.

?آیا میتوان گفت که مالیات برارزش افزوده منجر به گرانی کالا میشود؟

♦️که جواب کاملا منفی است چرا که در طی این فرآیند تولید کننده از پرداخت 5/1در صد از عوارض مالیاتی که قبلا می پرداخت معاف شده و برعهده فروشنده قرار میگیرد و فروشنده نیز از مصرف کننده نهایی که اگر افراد  سود جو از این فرایند سوئ استفاده نکند هیچ کالای نه برای تولید کننده ،نه فروشنده و توزیع کننده ،نه مصرف کننده نهایی نباید نسبت به قبل گرانتر شود که این میتواند کمک بسیار خوبی به رونق اقتصاد و اشتغال کشور باشد که برای درک بیشتر این موضوع به ذکر مثالی از زمان اجرای قانون تجمیع عوارض میپردازیم،که تولیدکنندگان ایرانی ناچار بودند بطور سلسله ‏وار برای یک کالا مکرراً مالیات بپردازند یعنی مثلاً برای یک خودرو هم تولید کنند مواد اولیه هم قطعه‏ساز و هم کارخانه تولیدکننده به طور جداگانه و هر کدام سه درصد مالیات تجمیع عوارض می‏پرداختند اما در عین حال بنگاه‏های فروش خودرو، دلالان خودرو و شرکت‏های واردکننده خودرو، از پرداخت این مالیات معاف بودند. با اجرای مالیات بر ارزش افزوده، سلسله مراتب تولید از پرداخت مالیات بر تجمیع عوارض معاف می‏شوند و در عوض این توزیع‏کننده نهایی است که باید مالیات را محاسبه و از خریدار نهایی دریافت کند و این باعث دمیدن شوق تولید برای تولیدکنندگان اقتصاد کشور شد.

وضع مالیات بر ارزش افزوده به ضرر چه کسانی شد؟

1.دلالان و واسطه گران ،چراکه با قرار گرفتن در بین تولید کنندگان ومصرف کنندگان بدون اینکه زحمتی در تولید کالا یا خدمات داشته باشند یا اینکه تعهدی نسبت به ومصرف کنندگان بیشترین سود را آزن خود میکردند که حال در طی این فرایند شناسایی شده و مسیر توزیع و مصرف کالا شفاف میشود.
2.قاچاقچیان،که از راههای غیر رسمی و غیر قانونی دست به واردات کالاهای بی کیفیت زده که هم تولید داخل را مختل میکرد هم هیچگونه گارانتی یا وارانتی نسبت به کالای به فروش رفته به مصرف کننده نهایی

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: