سر خط خبرها
مالیات «پیگو»

به اعتقاد اقتصاددان بزرگ آرتور پیکو در کتاب «اقتصاد رفاه» راهکار کاهش تاثیرات تجارت موادی مانند مواد مخدر، مشروبات الکلی و سیگار که زیان اجتماعی بالایی دارد، بستن مالیاتی است که در ادبیات اقتصادی موسوم به «مالیات پیگو» بوده و جهت افزایش قیمت تمام شده است.

کد خبر: 159750
تاریخ انتشار: 18:15:38 ,پنجشنبه, 24 اسفند 1396

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس مطالعات انجام شده افزایش ۱۰ درصدی قیمت سیگار موجب کاهش مصرف ۴ درصدی در کشورهای پیشرفته و کاهش ۸۰ درصدی در کشورهای در حال توسعه شده است.

از سوی دیگر مصرف سیگار باعث تحمیل هزینه‌های سلامت به دولت می‌شود بطوری‌که در ایران دو تا سه برابر هزینه مصرف دخانیات صرف درمان بیماری‌های ناشی از آن می‌شود یعنی سالیانه تقریبا ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان.

بنابرین اکثر کشورها با استفاده از مالیات پیگو سعی در کاهش اثرات منفی مصرف سیگار بر جامعه دارند.

متاسفانه ایران از ارزانترین کشورها برای مصرف سیگار است. بطوری که در ایران قیمت سیگار براساس نرخ رسمی دلار ۰٫۵۸ است که رتبه نامطلوب ۱۶۷ را در بین کشورها دارد.

در همین راستا براساس مصوبه مجلس، از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخلی با نشان ایرانی ۷۵ ریال، تولید مشترک ۱۵۰ ریال، تولید داخلی با نشان بین‌المللی ۲۵۰ ریال و وارداتی ۶۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه شود.

در آخرین آمار منتشر شده بانک مرکزی برای ده ماه امسال میزان مالیات بر فروش سیگار نیز افزایش داشته است.

بر اساس این آمار مالیات بر فروش سیگار که زیر مجموعه مالیات‌های غیرمستقیم است برای دی ماه سال ۹۴ رقم ۲٫۵ هزار میلیارد ریال بود که برای مدت مشابه سال ۹۵ این رقم ۳٫۲ هزار میلیارد ریال ودی ماه امسال ۳٫۷ هزار میلیارد ریال است.

طبق همین آمار، مالیات بر فروش سیگار درسال ۹۶ سهم ۰٫۵ درصدی از درامدهای مالیاتی را دارد که نسبت به سال پیشین تقریبا ۰٫۱ درصد افزایش داشته است.

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: