سر خط خبرها

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در ۱۱ ماه گذشته ۵۱ هزار میلیارد تومان عوارض و مالیات بر ارزش افزوده وصول شد که نسبت به سال ۹۵ رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

کد خبر: 147396
تاریخ انتشار: 11:12:15 ,جمعه, 11 اسفند 1396

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در ۱۱ ماه گذشته ۵۱ هزار میلیارد تومان عوارض و مالیات بر ارزش افزوده وصول شد که نسبت به پارسال رشد ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از صداوسیما؛ محمد مسیحی گفت: از ۵۱ هزار میلیارد تومان مالیات اخذ شده، ۳۵ هزار میلیارد تومان مالیاتی است که به حساب خزانه دولت واریز شده و ۱۶ هزار میلیارد تومان هم عوارضی است که به حساب شهرداری‌ها و دهداری‌های سراسر کشور واریز می‌شود.

وی در عین حال از تحقق ۹۰ درصدی درآمدهای مالیاتی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و گفت: انتظار می‌رود برای سال آینده نیز بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده درآمد مالیاتی وصول شود.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور درباره ضرورت حمایت از تولید با ارائه معافیت‌های مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده را مالیاتی بر پایه مصرف دانست و گفت: اگر مودیان در یک نظام صحیح و منضبط قانون را اجرا کنند نباید باری روی دوش تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی داشته باشیم بلکه این بار باید به مصرف‌کنندگان نهایی منتقل شود.

وی با یادآوری این که درحال حاضر ۸۵ درصد مالیات و عوارض بر ارزش افزوده مبتنی بر خود اظهاری، تمکین و توافق و بدون مراجعه به هیئت‌های حل اختلاف وصول می‌شود گفت: قطعا مشکلاتی را هم در حوزه قانونگذاری و اجرا داریم که با اصلاح بخشنامه و دستورالعمل در حوزه اجرا و عزم و اراده نمایندگان مجلس در حوزه قانون‌گذاری که با فوریت در ابتدای سال آینده در صدد اصلاحاتی در این حوزه هستیم.

با وجود این، مسیحی مالیات بر ارزش افزوده را جزو برنامه‌های محوری طرح تحول نظام مالیاتی دانست و گفت: در یک مقطع زمانی، نرخ مالیات بر درآمد و مالیات بر تولید بالای ۵۴ درصد بود که پس از کاهش آن به نرخ ۲۵ درصد، اخذ مالیات بر ارزش افزوده اجرا شد تا عملا با اصلاح نظام نرخ‌گذاری مالیاتی برآیند حرکتمان از تولید و درآمد به سمت مالیات بر مصرف تغییر یابد.

به گفته این مقام مسئول در سال ۹۶ از مجموع درآمدهای پیش‌بینی شده مالیاتی ۴۲ درصد از محل ارزش افزوده و ۵۸ درصد هم از محل مالیات‌های مستقیم بوده که با احتساب عوارضی که برای شهرداری‌ها و در چارچوب مالیات بر ارزش افزوده وصول می‌شود و البته در سرجمع درآمدهای مالیاتی گزارش نمی‌شود، بنابراین می توان گفت میزان اخذ درآمد مالیاتی از هر دو حوزه از یک نسبت برابری در نظام بودجه‌ای کشور اعم از دولت و شهرداری‌ها برخوردار است.

وی با بیان اینکه طبق لایحه بودجه در سرجمع درآمدهای مالیاتی سال آینده ۱۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات پیش‌بینی شده است گفت: از این میزان ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده و ۶۲ هزار میلیارد تومان نیز از محل مالیات‌های مستقیم و مالیات بر درآمد خواهد بود.

یادآوری می‌شود از سال ۹۵ نخستین بار مجموع درآمدهای مالیاتی کشور از درآمدهای نفتی پیشی گرفت و برآیند این امر هم، تداوم حرکت به سمت درآمدهای پایدار را نشان می‌دهد تا طبق برنامه‌ریزی‌ها، درآمدهای نفتی بیشتر صرف طرح‌های زیرساختی و اساسی کشور شود.

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: