سر خط خبرها
کارت بازرگانی با توضیحات کامل

یکی از الزامات و اقدامات مهم به جهت ورود به عرصه ی بازرگانی و تجارت داشتن کارت بازرگانی می باشد. ولی فعالان اقتصادی باید این نکته مهم را در نظر داشته باشند اگر درک درستی از نحوه استفاده این کارت نداشته باشند،با تمام مزیت هایی که کارت بازرگانی دارد می تواند آثار سوء اجتناب ناپذیری هم داشته باشد.

کد خبر: 131208
تاریخ انتشار: 20:24:38 ,جمعه, 4 اسفند 1396

بنابر تعریفی عام می توان اینگونه گفت که کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصیتی حقوقی، می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات هرنوع کالاهای مجاز و… را دربر دارد.


کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی هیچ تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند به جز در موارد بسیار جزئی که مربوط به کالاهای خاص می باشند. شرایط اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی عبارت است از:

۱- حداقل سن برای صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ?? سال می باشد.
۲-از لازمه صدور کارت بازرگانی برای اقایان داشتن کارت پایان خدمت بوده و درصورت معاف شدن از خدمت برگ معافیت آن ها الزامی می باشد
۳-متقاضی دریافت کارت بازرگانی باید ? سال سابقه فعالیت در امور تجاری را با تائید دارندگان کارت بازرگانی داشته باشد
۴- برای صدور کارت بازرگانی داشتن محل کار ثابت مناسب با فعالیت از الزامات می باشد.
۵-متقاضی باید در یکی از بانک ها، حساب جاری معتبر داشته باشند.
۶- متقاضیان برای صدور کارت بازرگانی باید دارای پروانه کار و اقامت معتبر باشند.
شرایط کلی صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی عبارت است از:
درخواست برای صدور کارت بازرگانی از اداره مربوطه..۱
متقاضی حقوقی باید دارنده حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشد ..۲
۳. ارائه تصویر کارت ملی به همراه فرم و تعهد نامه عضویت در اتاق بازرگانی.
ارائه کپی و اصل فرم بانکی در رابطه با حسن اعتبار بانکی الزامی می باشد..۴
ارائه اظهار نامه ثبت نام ثبت در دفاتر بازرگانی که اداره ثبت شرکت ها ان را گواهی کرده باشد..۵
۶. ارائه کپی و اصل تعهد نامه جهت دریافت کارت بازرگانی.
۷. تصدیق امضای متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمی.
۸. ارائه همراه کپی و اصل گواهی عدم سوء پیشینه.
۹. دریافت گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها و ارائه اصل و کپی آن.
۱۰. ارائه کارت پایان خدمت برای آقایان الزامی می باشد.
۱۱. سن متقاضی حداقل باید ?? سال باشد.
۱۲. ارائه فیش پرداختی به حساب سازمان بازرگانی استان مورد نظر
۱۳. ارائه یک فرم به عنوان تعهد نامه جهت دریافت کارت بازرگانی
۱۴.تصدیق امضای متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمی
۱۵.ارائه اجاره نامه محضری محل کار
۱۶. ارائه فرم مبنی بر مشخصات متقاضی و تکمیل آن

 


 

در خصوص مزایای داشتن کارت بازرگانی می توان به این موارد زیر اشاره نمود :

۱- دارنده این کارت اگر شخص حقیقی باشد به عنوان تاجر شناخته می شود و تجار از امتیازات ویژه ای نسبت به دیگر افراد عادی بهره مند خواهند شد به عنوان مثال افرادی که به عنوان تاجر شناخته می شوند راحت تر می توانند سفرهای بین خارجی داشته باشند و برای آنها ویزای مخصوص تجار صادر می شود(البته این مسئله ممکن است برای هر کشور متفاوت باشد) )
۲- عضویت در اتاق بازرگانی
۳-امکان واردات کالا از مناطق آزاد به داخل مرزهای کشور می باشد
۴- امکان ثبت علائم تجاری لاتین
علی رغم اینکه داشتن کارت بازرگانی دارای مزایای یاد شده برای بازرگانان خبره و کارکشته می باشد ولی دارا بودن این کارت برای کسانی که با روش استفاده صحیح از آن آشنایی کافی نداشته باشند می تواند معایبی داشته و آثار سوئی در اقتصاد ملی بجا بگذارد . چراکه کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند می بایستی در نظر داشته باشند که از نظر قانون به عنوان تاجری که به قوانین واردات و صادرات کشور آشنایی دارد شناخته می شوند.

 


 

کسانی که اقدام به اخذ کارت بازرگانی می کنند مشمول قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات کالا می شوند و می بایستی ضمن ثبت نام در سامانه های مورد نظر مالیات پرداخت کنند.

 

در خصوص آثار سوء کارت های بازرگانی اجاره ای می توان اینچنین گفت که به دلیل اینکه براساس قانون دارنده کارت بازرگانی تمامی مسوولیتهای ناشی از صدور و نگهداری آن را برعهده دارد،در مواقعی که شاید دارنده کارت بازرگانی اطلاعات دقیق از شرایط و نحوه بهره برداری از کارت بازرگانی را نداشته باشد یا اینکه از مسوولیتهای حقوقی داشتن کارت آگاهی نداشته ،ممکن است آن را در اختیار دیگران قرار دهد یا براساس وکالت نامه هایی استفاده از کارت بازرگانی با نام خود را به دیگران واگذار کند.این امر باعث می شودکه برخی افراد سودجو برای فرار از برخی مسوولیتهای قانونی خود همچون پرداخت حقوق حقه دولت با تطمیع دارندگان کارتهای بازرگانی مبالغ اندکی به آنها پرداخت کرده و به نام دارندگان کارتهای بازرگانی اقدام به تجارت کنند.

 

 

ازدلایل دیگر سوء استفاده از کارت بازرگانی فرار از تعهدات ارزی ناشی از صادرات،می باشد.چراکه صادرکنندگان باید ارز ناشی از صادرات را به سیستم بانکی داخلی بازگردانند و به این علت برخی که دوست ندارند یا توانایی انجام این تعهدات را ندارند با کارتهای بازرگانی دیگران اظهار کالاهای صادراتی را انجام داده و این تعهدات را برای دارنده کارت بازرگانی ایجاد می کنند و مبلغ مختصری هم به دارنده کارت بازرگانی پرداخت می کنند.

 

 

از سوی دیگر،در مورد واردکنندگان نیز چون واردات، مشمول مالیات است ، واردکنندگان برای فرار از پرداخت مالیات ،از کارتهای دیگران استفاده می کنند. و مالیات مربوطه نیز برای دارنده کارت که معمولا از توانایی پرداخت مالیات تعیین شده نیز برخوردار نمی باشد منظور می شود.

 

 

در این چرخه ی تقلب و کلاهبرداری توسط کارت بازرگانی اجاره ای، افراد زیادی در زمینه کارت بازرگانی دچار مشکل شده اند و تعهدات و بدهی بالایی برای آنها ایجاد شده است.

 

مطالب فوق الذکر موید این است که مهم ترین مشکلاتی که کارت های بازرگانی اجاره ای برای اقتصاد ملی ایجاد می نمایند، به دلیل سوء استفاده متقلبین و کلاهبرداران اقتصادی ازعدم اطلاع کافی صاحبان این کارت‌ها در خصوص موارد قانونی مترتب بر کارت های بازرگانی،و ساخت مستندات کذایی و صوری به گونه‌ای که از نظر قانونی سازمان های مربوطه ازجمله سازمان امور مالیاتی کشور نتواند حق دولت را از فعالان اصلی اقتصادی اصلی استیفا نماید می باشد. که این امر خود باعث بروز مشکلات و خسارات جبران ناپذیر در خصوص کسب درآمدهای ملی و رشد اعتلای اقتصادی می شود.

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: