سر خط خبرها
در این نوشته به ارائه ی پیشنهاداتی پیرامون این 2 سوال اساسی داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد در ارتباط با اینکه :  چه بخوانیم؟  و چگونه بخوانیم؟   پرداخته می شود.


پیش از شروع ذکر این نکته ضروری است که در تمامی مراحل تدوین یک برنامه مطالعاتی مناسب ، هر داوطلب باید به ویژگی های فردی خویش مانند: عادات مطالعاتی، پایهء علمی ایجاد شده در مقطع لیسانس و تسلط فرد برآن مباحث ، استعداد و آمادگی ذهنی فرد ( معمولاً میزان استعداد افراد در دروس مختلف – حتی دروس مختلف یک رشته مانند : ریاضی، زبان، مالی، صنعتی و .... – متفاوت است) ،   نیز میزان علاقه و کشش به رشته تحصیلی ( که جا دارد داوطلبین پیش از تصمیم به مطالعه برای مقطع ارشد به این نکته توجه کافی مبذول دارند. ) و .....  توجه نماید.

 چگونه بخوانیم ؟

 چگونه بخوانیم ؟

به کرات دیده شده است که داوطلبین شرکت در آزمون کارشناسی ارشد در انتخاب کتب مورد نیاز خود جهت آمادگی برای کنکور دچار سردر گمی گشته و بعضاً تا آخرین روزهای باقی مانده به دنبال منابع جدید درسی می باشند، چنین حالتی بسیار ناکارآمده بوده و تنها باعث افزایش تنش و استرس داوطلب می گردد

کد خبر: 78810
تاریخ انتشار: 17:26:00 ,سه شنبه, 24 بهمن 1396

 لازم است پیش از شروع جدی مطالعه در رابطه با منابع و کتبی که قصد مطالعه آنها را دارید تصمیم گیری نموده و از مطالعه پراکنده و سردرگم و بدون تعیین منابع اصلی مورد نیاز خود بپرهیزید. لازم است برای مطالعه هر درس 1 یا 2  کتاب منبع را جهت آموختن مباحث و یک مجموعه تست را برای تمرین موارد، آزمودن خویش و اطمینان از یادگیری مناسب نکات و شیوه های هر درس انتخاب و اقدام به مطالعه نمایید. در صورتی که در طی مطالعه کتاب اصلی انتخابی خود با مبحث یا سرفصل های خاصی مواجه شدید که کتاب مورد مطالعه به تشریح کامل مطلب نپرداخته و یا نتوانسته بود نیازاطلاعاتی وآموزشی شما را جهت تسلط برآن مبحث مرتفع نماید، صرفاً برای مطالعه همان مبحث (فصل) به کتاب دیگر مراجعه نمایید که قادر به پوشش نیاز شما درآن حیطه خاص باشد، لیکن اقدام به تهیه کتاب سوم ، چهارم و......  و مطالعه تمام مباحث موجود درآن کتاب ننمایید زیرا بسیاری از مباحث مشترک بوده و چه بسا بر تمام نکات لازم در مباحث دیگر مسلط باشید که در این صورت زمان خود را برای مطالعه دوباره مطالب از قبل آموخته صرف می نمایید بدون آنکه بر دانش شما افزوده گردد. مطالعه پراکنده و جست و گریخته کتب مختلف باعث میگردد به دلیل شیوه نگارش متفاوت مولفین ، دربرخی قسمتها، خواننده دچار ابهام گشته و مقداری از وقت خود را صرفاً جهت آشنایی با شیوه نگارش نویسنده کتاب جدید ( جهت تطبیق مباحث آموخته شده قبلی با شیوه بیان متفاوت همان مطالب در کتاب اخیر) صرف نمایید، بدون آنکه به چنین صرف وقتی نیاز باشد.  این موضوع به ویژه در ماهها و روزهای آخر نزدیک به کنکور به شدت بر روند پیشرفت داوطلب تاثیر مخرب خواهد داشت زیرا باعث هدر دادن وقت و ایجاد استرس بی جهت در شخص میگردد.

  پس، 1-2 کتاب اصلی را انتخاب نمایید ( از کتاب دوم برای تطابق دادن مباحث موجود و مطالعه مباحثی از یک کتاب که در کتاب دیگر بیان نشده یا مختصراً آورده شده استفاده نمایید. به این صورت که کتاب الویت اول خود را در هر مبحث مطالعه کامل نمایید سپس در صورت داشتن وقت و برنامه ریزی مناسب به سراغ کتاب دوم رفته و همان فصل را به صورت گذرا مشاهده و مرورنمایید. به بخشهای مختلف هر سرفصل توجه نموده و بخشهای غیر تکراری در کتاب قبل را مطالعه نمایید و از بخشهایی مشابه تنها با مطالعه گذرا عبور میکنید، در حین این عبور سریع متوجه نکاتی که در کتاب قبلی احیاناً بیان نگردیده خواهید شد و همان نکات را مطالعه مینمایید.  همچنین مباحثی را که با مطالعه کتاب اول برآنها تسلط دلخواه را نیافته اید، تعیین و به مطالعه همان مباحث از کتاب دوم بپردازید. در غیر این صورت از آن بخش با سرعت عبور کنید. به یاد داشته باشید برای مطالعه کتاب دوم  بدون مشاهده سرفصلها و بخشهای کتاب دوم و تشخیص بخشهای جدید یا نکات خاصی که نیازمند مطالعه می باشند و تمرکز برآن مباحث، اقدام به خواندن کتاب دوم از ابتدا تا انتهای مبحث و به طور کامل ننمایید.)

 پس از تعیین کتب اصلی ( استفاده از کتاب دوم به زمانبندی شما برای مطالعه بستگی دارد، اینکه از چه تاریخی شروع به مطالعه نموده اید و چه مقدار زمان تا کنکور در اختیار دارید، وبه طور کلی قضاوت و تصمیم شخصی شما درارتباط با اینکه به مطالعه 1یا2 کتاب اصلی بپرداززید.)  تنها در مباحث مورد اشکال خود که به مطالعه وسیع تری نیازمند هستید، یعنی  درصورتی که کتاب اصلی  یا 2 کتاب اصلی نتوانستند پاسخ گوی نیاز شما باشند اقدام به مطالعه منابع دیگر (صرفاً در رابطه با همان مبحث مورد نیاز) می نمایید.  به عقیده بسیاری از شرکت کنندگان در کنکور ارشد سنوات قبل مطالعه 2 یا چند بار 1 یا 2 کتاب ، مفیدتر از مطالعه 1 بار چندین کتاب از یک درس می باشد.

چه بخوانیم :

جهت مطالعه زبان تخصصی 2جلد کتاب زبان تخصصی دکتر تالانه به عنوان منبع اصلی پیشنهاد میگردد. همچنین، نظر به شیوه طراحی 15 تست زبان تخصصی که به طور متداول در قالب سوالات برگرفته از متن و اصطلاحاً درک مطلب طراحی گردیده اند ، کتاب نکته ها و مهارتهای موفقیت تالیف  دکترعبدالرضا تالانه  و آقای سید شاهین شریفی جهت آشنایی با نکات خاص مرتبط با پاسخگویی به این قبیل از سوالات پیشنهاد میگردد. در این درس به عنوان مجموعه تست مورد نیاز، کتاب مجموعه زبان عمومی و تخصصی حسابداری ( شامل آزمونهای کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 10 سال اخیر) تالیف دکترعبدالرضا تالانه  بسیار مفید خواهد بود، که با توجه به توضیحات گرامری کامل و بررسی دقیق کل سوالات زبان کنکور( عمومی و تخصصی) منبع تست مناسبی در بخش زبان عمومی نیز به حساب می رود.

جهت مطالعه مباحث ریاضی به عنوان منبع اصلی 2 جلد کتاب ریاضی عمومی پایه تالیف دکتر محمد صادق معتمدی (شامل درس وتست تالیفی) پیشنهاد میگردد. همچنین به عنوان یک مجموعه مناسب از تست، کتاب ریاضی پایه مجموعه تستهای کنکور تالیف دکتر محمد صادق معتقدی توصیه می گردد.

#   دانشجویانی که پایه ضعیفی در این درس دارند بهتر است با توجه به سطح علمی خود از یکی از کتب موجود در بازار که شامل توضیحات مفصل تر، مثالها متعددی است و تشریح بیشتری از جزنیات پایه و اطلاعات ابتدایی را دربر دارد استفاده نمایند.  لیکن توصیه میگردد که پس از تقویت پایه درسی خود در این زمینه به  مطالعه این کتب بپردازند.   

جهت مطالعه درس آمار 2جلد کتاب آمار و احتمال تالیف مهندس طورانی که شامل درس و تست به طور همزمان و در یک مجموعه میباشد را توصیه می نماییم. با مطالعه این کتاب نیازی به کتب دیگر نخواهید داشت.

منابع پیشنهادی جهت مطالعه مباحث حسابداری مالی :

مطالعه کامل استانداردهای حسابداری ایران،  نشریه 160 سازمان حسابرسی الزامی است. بیشتر داوطلبین بر استانداردهای حسابداری ( به ویژه در مواردی که یادگیری یک استاندارد خاص برای شخص با سختی همراه است) مطالعه راهنماهای به کاری گیری استانداردهای حسابداری توصیه میشود، با توجه به آنکه برای برخی از دانشجویان مطالعه متن نشریه 160 با سرعت و روانی دلخواه همراه نیست، این راهنماها نقش مفیدی خواهند داشت لیکن به یاد داشته باشید که در صورت برخورد با مغایرت های احتمالی الویت با متن استانداردهای ایران (نشریه 160) میباشد و مطالعه راهنماهای به کارگیری، شما را از مطالعه نشریه 160 بی نیاز نمی نماید ( تاکید می گردد، مطالعه نشریه 160 برای کنکور کارشناسی ارشد الزامی است)

جهت مطالعه مباحث حسابداری مالی از میان کتب موجود در بازار 2 جلد کتاب مروری جامع دکتر نوروش با توجه به اینکه تمامی مباحث مورد نیاز کنکور را پوششش میدهد ( از میانه 1 تا پیشرفته 2) و به توضیح وسیع و گسترده تمامی مباحث پرداخته است، پیشنهاد میگردد. به یاد داشته باشید هرچند این کتاب دارای توضیحات مفصل و مطلوبی می باشد لیکن منبع این کتاب بر اساس استانداردهای حسابداری مالی ایران نبوده است و در هنگام مطالعه در متن درس با مواردی مواجه خواهید شد که بر اساس استانداردهای ایران نمی باشد و با استانداردهای مربوطه  ناسازگار است.

خوشبختانه در ارتباط با مباحث میانه 2 کتاب مروری سریع بر حسابداری میانه 2 تالیف ارزشمند دکتر عبدالرضا تالانه موجود است که علاوه بر تشریح کامل مباحث میانه 2( با بیانی ساده و شفاف ، ظاهری مختصراما متنی کامل) ، در تطابق کامل با استانداردهای حسابداری ایران ( در مباحثی که دارای استانداردهای ایرانی می باشیم ) می باشد

علاوه بر کتب فوق مطالعه کتاب حسابداری و کنترلهای دولتی تالیف دکتر جعفر باباجانی جهت پاسخگویی به تستهای مطروحه از مباحث دولتی ( به طور متوسط 3-4 تست) لازم است. در ارتباط با حسابداری دولتی در سنوات قبل ( تا پیش از آزمون سال گذشته) رسم بر آن بود که دانشجویان صرفاً به مطالعه مباحث مفهومی و توضیحی مندرج در فصول 1و2 و 5 این کتاب می پرداختند و به دلیل حجم بالای مباحث دولتی و روال طرح سوالات توسط سازمان، اغلب از مطالعه سایر فصول ( صدور اسناد و ...... حسابداری دولتی تمام و کمال!) صرف نظر می نمودند، لیکن با توجه به نحوه طرح 3 سوال مربوط به مباحث دولتی در سال قبل که از فصول متدوال و معمول طرح سوال در این درس مطرح نگردیده بود، استفاده ازاین شیوه احتمالاً جوابگو نخواهد بود. ( البته کنار گذاری این کتاب توصیه نمیگردد ، درصورتی که زمان کافی برای مطالعه تمامی مباحث این کتاب را ندارید یا مطالعه تمام آن را برای پاسخگویی به صرفاً حدود 3 سوال، به نظر خویش دارای هزینهء صرف زمانی بیش از منفعت آن میداند! در کم ترین حالت توصیه مینماییم 3 فصل ذکر شده را حتماً مطالعه نمایید، چه بسا در سال های آتی نیز روال طرح سوال از این مبحث به شیوه سابق بازگردد.)

به عنوان نکته آخر در این درس با توجه به پراکندگی و گستردگی مباحث در این درس و عدم تطابق برخی فصول از کتب مختلف با استانداردهای ایران توصیه مینماییم از کلاسهای آمادگی برای کنکور اساتید مجرب و مسلط بر استانداردهای ایران استفاده نمایید و یا جزوات تدریس شده درچنین کلاسهایی    ( جزواتی که دانشجویان از تدریس اساتید به گونه ای دقیق و صحیح برداشته اند زیرا ممکن است جزوات از پیش آماده موسسات منطبق با تازه های تدریس شده توسط استاد مربوطه نباشد ) را تهیه و مطالعه نمایید.

منابع پیشنهادی جهت مطالعه مباحث حسابداری صنعتی :

کتاب ( جزوه ) حسابداری صنعتی پارسه تالیف استاد علی مصدر به عنوان منبع درسی و کتاب cpa   تالیف استاد علی مصدر به عنوان مجموعه تست پیشنهاد می گردد. از 2 جلد کتاب پرفسور هورن گرن ترجمه دکتر بزرگ اصل و دکتر پارسائیان برای تکمیل مطالعات خود در مباحثی که بر آنها مسلط نبوده یا به توضیحات مفصل تری نیازمند هستید، میتوان استفاده نمود و یا از کتب حسابداری صنعتی جلد 1 و جلد 2مولف گرامی استاد عزیز عالی ور استفاده نمایید. در صورت تسلط کافی بر مباحث نیازی به مطالعه تفصیلی آن مباحث از کتب ذکر شده ( به علت زمان مصروفی) نمی باشد.

منابع پیشنهادی جهت مطالعه مباحث حسابرسی :

منبع اصلی کتاب حسابرسی تالیف دکتر عرفی می باشد، جهت تکمیل بهتر مباحث کتاب پیشنهادی می توانید اقدام به مطالعه :  مبحث آئین رفتار حرفه ای از استانداردهای حسابرسی و نیز مباحث بازرس قانونی و شر کت های سهامی از حقوق تجارت، نمایید.  و به عنوان مجموعه تست کتاب اصول حسابرسی 1و2 ( یک جلد) تالیف دکتر ساسان مهرانی و همکاران پیشنهاد میگردد. مطالعه این 2 کتاب همراه با پرداختن به تستهای سنوات قبل کنکورهای کارشناسی ارشد به ویژه در هفته های پایانی بسیار  مفید بوده و کفایت می نماید. استفاده از حجم زیادی از کتب و تستهای تالیفی تاثیر چندان چشم گیری در این درس نخواهد داشت لذا پیشنهاد نمی گردد.

در نهایت تصمیم گیری نهایی در ارتباط با منابع ، شیوه مطالعه، حضور یا عدم حضور در کلاسها و..... همه و همه به قضاوت شخصی شما باز می گردد و به جاست که با ذهن باز و با استفاده از راهنمایی های مناسب و با شناخت ویژگی های شخصی خویش اقدام به تدوین یک برنامه مطالعاتی مناسب نموده و از هدر رفتن وقت و انرژی خود بپرهیزید. شما می توانید در حین مطالعه و حرکت  رو به جلو درمسیر خود، درمواقع لازم وبا کسب شناخت بیشتراز تواناییها و نیازهای خود اقدام به تعدیل برنامه خویش نمایید لیکن در این کار زیاد روی نکنید و به راحتی برنامه خود را دچار تغییر ننمایید. سعی کنید به برنامه ریزی اولیه خود کاملاً و تا جای ممکن پایبند باشید و صرفاً پس از اطمینان از نیاز به برخی تغیرات ضروری برنامه خود را تعدیل نمایید. این اقدام نباید صرفاً بر اساس عقب ماندن شما از زمان بندی اولیه صورت گیرد، بلکه در چنین حالتی شما باید سعی در جبران عقب ماندن خویش از برنامه مطالعاتی خود نمایید. بازهم تاکید می نماییم، حتماً به تدوین یک برنامه درسی هرچند ساده و اولیه پیش از شروع به مطالعه بپردازید.

یادآوری :    

منابعی که در این نوشته معرفی گردیده است صرفاً یک پیشنهاد شخصی است که جمعی از قبول شدگان کنکور کارشناسی ارشد بر روی آن اتفاق نظر دارند. شما می توانید این منابع را براساس نیاز و سلیقه مطالعاتی خویش تعدیل نموده، مواردی را به آن افزوده یا جایگزین نمایید. 

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: