سر خط خبرها

معاون دبیرکل خانه کارگر با تاکید بر ضرورت استمرار قراردادهای کار گفت: وزارت کار مشاغل استمراری و غیر استمراری را تعریف و از هم تفکیک کند.

حسن صادقی اظهار کرد: در کشور چین بسیاری از کارگران با قرارداد موقت کار می‌کنند اما امنیت شغلی آنها را استمرار فعالیت اقتصادی واحد تولیدی تضمین می‌کند نه کارفرما و قرارداد کار.

وی ادامه داد: در ایران تولیدکننده وام بانکی می‌گیرد ولی وقتی که نمی‌تواند آن را بازپرداخت کند به جای حمایت از او کارخانه را مصادره می ‌کنند و کارفرما ناچار به اخراج کارگران یا بستن قراردادهای کوتاه مدت و سفید روی می‌آورد.

صادقی با تاکید بر ضرورت استمرار قراردادهای کار افزود: اشتغال استمراری تابع شغل است و اگر شغلی ماندگار شود دوام می‌یابد وقتی اشتغال در کشور ما پایدار نیست نمی‌توان به امنیت شغلی نیروی کار امید داشت.

معاون دبیرکل خانه کارگر گفت: کارگران در ایران خودرو با بیست سال سابقه دارای قرارداد موقت هستند ولی اخراج نمی‌شوند چون دوام و استمرار فعالیت این شرکت خودروسازی موجب حفظ امنیت شغلی کارگران آن شده است.

کد خبر: 52398
تاریخ انتشار: 17:26:00 ,سه شنبه, 24 بهمن 1396

وی در ادامه با اشاره به عدم شفافیت در تبصره یک ماده ۷ قانون کار اظهار کرد: این موضوع سبب شده تا امروز میان کارگر و کارفرما بر سر ادامه شغل مشکل و اختلاف به وجود آید.

صادقی تاکید کرد: وزارت کار باید کارهایی که جنبه استمراری و غیر استمراری دارند از هم تفکیک و مشخص کند تا شفافیت قانون به وجود آید.

وی گفت: درحال حاضر کارهای پروژه‌ای مثل سدسازی، راه‌سازی و ساخت و ساز جزو کارهای موقت هستند و خودروسازی‌ها، معادن، شهرداری‌ها بخشی از کارهای استمراری به شمار می‌روند که بر مبنای آن کارفرما نمی‌تواند با نیروی کار قرارداد موقت ببندد ولی می‌بینیم که در بسیاری از کارهای مستمر با کارگر قرارداد موقت بسته می‌شود که این امر از عدم شفافیت قانون نشات می‌گیرد.

معاون دبیرکل خانه کارگر در پایان از وزارت کار خواست تا آیین نامه اجرایی مربوط به قراردادهای موقت را تدوین و جهت تصویب به دولت ارسال کند.

نویسنده مطلب
محسن عسکری
محسن عسکری هستم مدیر ارشد سایت،متولد 1366 کارشناس حسابداری و امور مالی. امیدوارم مطالب این وب سایت برای شما مفید واقع بشه و خوشحال میشم نظرات خودتون رو در مورد این پست در قسمت نظرات با من درمیون بزارید در صورت هرگونه سوال یا ابهام مطرح بفرمایید پاسخ خواهیم داد
برچسب ها
نظر شما

سایت حسابدار دات نت از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: